ممکن محققان مطالعه نوشابه گازدار مبتلا شدن

ممکن: محققان مطالعه نوشابه گازدار مبتلا شدن اخبار پزشکی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی پرداخت ماهانه ۲۵۰ هزار تومان به بیکاران امکان‌پذیر است؟

یک کارشناس بازار کار می گوید: ما یک تجربه تلخ را در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها داشتیم که متکی بر برنامه های پوپولیستی بود. حتما مردم باید از این تجربه تلخ د

پرداخت ماهانه ۲۵۰ هزار تومان به بیکاران امکان‌پذیر است؟

پرداخت ماهانه ۲۵۰ هزار تومان به بیکاران امکان پذیر است؟

عبارات مهم : یارانه

حمید حاج اسماعیلی: ایجاد ۵ میلیون شغل در یک دوره ریاست جمهوری آرزوی بزرگ گرایانه است

یک کارشناس بازار کار می گوید: ما یک تجربه تلخ را در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها داشتیم که متکی بر برنامه های پوپولیستی بود. حتما مردم باید از این تجربه تلخ درس بگیرند تا دوباره در کشور تکرار شود.

پرداخت ماهانه ۲۵۰ هزار تومان به بیکاران امکان‌پذیر است؟

مریم فکری: هر چه به روز انتخابات نزدیک می شویم، شعارهای بعضی کاندیداها نیز جالب تر می شود؛ شعارهایی که به اعتقاد بعضی تحلیلگران، گاها افکارعمومی را محصور خود می کند و به دنبال خود می کشاند. از میان این شعارها و وعده های انتخاباتی، می توان به ایجاد 5 میلیون شغل، زیاد کردن درآمد کشور تا 2.5 برابر و پرداخت 250 هزار تومان در ماه به هر جوان بدون کار به وسیله یکی از کاندیداها اشاره کرد، ولی این که این وعده های انتخاباتی تا چه اندازه توانایی عملیاتی شدن دارد و یا این که اجرای آن، چه پیامدهایی جهت کشور به دنبال خواهد داشت، پرسش است.

در این خصوص، حمید حاج اسماعیلی در گفت وگو با خبرگزاری خبرآنلاین می گوید: پول دادن به کارجویان در کشور، یک اقدام آرمانی هست. هیچ کس این عنوان را نادیده نمی گیرد. این همان بیمه بیکاری است که از گذشته از اهداف بلند کشور بوده و در قانون نیز به آن اشاره شده است هست. قانون اساسی نیز چنین تاکیدی را دارد.

یک کارشناس بازار کار می گوید: ما یک تجربه تلخ را در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها داشتیم که متکی بر برنامه های پوپولیستی بود. حتما مردم باید از این تجربه تلخ د

وی می افزاید: این پول در دنیا و در کشورهای توسعه یافته هم تحت عنوان بیمه بیکاری به بیکاران پرداخته می شود، بنابراین طرح جدیدی نیست. ولی این که منابع آن از کجا تامین خواهد شد و چطور یک چنین کاری را می توان انجام داد، یکی از بحث های جدی است که باید به آن پاسخ داده شود، چون ما تجربه شکست خورده هدفمندی یارانه ها را در توزیع یارانه نقدی در کشور شاهد بودیم و هنوز هم منابع آن به صورت جدی تامین نشده است و این عنوان به شدت دولت را زحمت می دهد.

این کارشناس بازار کار تصریح می کند: بر این اساس، آقای قالیباف که این وعده را می دهد، باید راهکارهای عملی را نیز مطرح می کرد و در عین حال، جهت مردم توضیح می داد که با توجه به مسئله جدی ای که در توزیع یارانه ها وجود دارد و دولت مستاصل است و نمی تواند یارانه ها را پرداخت کند، چطور می خواهد این مقدار منابع مالی را تامین کند و به کارجویان پول بدهد. بر این اساس، به نظر من این شعار تنها یک آرزو است.

حاج اسماعیلی عنوان می کند: ما در کشور این شرایط را تجربه کردیم که یارانه ها که عده ای تاکید داشتند هیچ مشکلی جهت کشور ایجاد نمی کند، هم باعث رشد تورم شد و هم رشد منفی در کشور ایجاد کرد و هم اقتصاد کشور را از تحرک باز داشت.

پرداخت ماهانه ۲۵۰ هزار تومان به بیکاران امکان‌پذیر است؟

وی می افزاید: به طور قطع توزیع پول نقدی در کشور تورم ایجاد می کند. دوم این که خیلی از مسایل را در کشور تحت تاثیر قرار می دهد. اگر کشور بخواهد فقط پول توزیع کند، مطمئن باشید که بازار کار در همین مقدار کوچکی هم که دارد حرکت می کند، باز می ماند.

این کارشناس بازار کار تاکید می کند: ما قطعا باید راهکار عملی و علمی جهت حوزه کار و بیکاران در کشور داشته باشیم.

یک کارشناس بازار کار می گوید: ما یک تجربه تلخ را در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها داشتیم که متکی بر برنامه های پوپولیستی بود. حتما مردم باید از این تجربه تلخ د

ایجاد 5 میلیون شغل آرزوی بزرگ گرایانه است

حاج اسماعیلی در ادامه عنوان می کند: دومین موضوعی که آقای قالیباف مطرح کرده، وعده ایجاد 5 میلیون شغل در مدت یک دوره ریاست جمهوری هست. تردیدی نیست که باید بیکاری در کشور مهار شود و به مرور کم کردن پیدا کند. این تعداد بدون کار جهت کشور به هیچ وجه مناسب نیست و در واقع یک بحران جهت کشور به لحاظ اجتماعی، اقتصادی و سیاسی هست. هر کسی که بخواهد رییس جمهور شود، حتما باید راهکار مناسبی جهت کنترل و کم شدن قیمت بیکاری داشته باشد.

وی ادامه می دهد: ولی ما باید توجه کنیم که از یک اقتصاد دولتی صحبت می کنیم و اقتصاد ما کاملا در اختیار دولت است و تصدی گری مهم امور برعهده دولت است.

پرداخت ماهانه ۲۵۰ هزار تومان به بیکاران امکان‌پذیر است؟

این کارشناس بازار کار متذکر می شود: ما اگر بخواهیم شغل ایجاد کنیم، حتما باید در کشور بخش شخصی واقعی شکل بگیرد و همکاری مردم در حوزه اقتصاد زیاد کردن یابد. بدون تاسیس و توسعه بنگاه های کوچک که مبتنی بر تصدی گری بخش شخصی هست، امکان ایجاد شغل وجود ندارد.

حاج اسماعیلی می گوید: بر این اساس، باید توضیح داده شود که چطور می خواهند بخش شخصی را در کشور گسترش دهند و چه کارهایی را انجام دهند و این بستر را در مدت کوتاه چطور می خواهند ایجاد کنند.

وی می افزاید: براساس برآوردهایی که صورت گرفته، من فکر می کنم کشور ما ظرفیت زیاد از 600، 700 هزار شغل را ندارد؛ آن هم با رشد اقتصادی 5، 6 درصد. بنابراین ایجاد 5 میلیون شغل در یک دوره ریاست جمهوری آرزوی بزرگ گرایانه است و من بعید می دانم بدون اصلاحات جدی، حضور بخش شخصی در اقتصاد امکان پذیر باشد.

2.5 برابر کردن درآمد کشور با ظرفیت های دولتی؟

این کارشناس بازار کار عنوان می کند: در رابطه با زیاد کردن درآمد ناخالص ملی کشور نیز آقای قالیباف گفته اند درآمد ناخالص کشور را به 2.5 برابر زیاد کردن می دهیم. باید بگویم چنین شرایطی در کشورهای منطقه با فروش مواد خام امکان پذیر نبوده هست. یعنی چنین رشدی در عدد حتی با چندینه برابر کردن درآمدهای نفتی هم در منطقه امکان پذیر نبوده هست. بنابراین باید بگویند این درآمد را از کجا می خواهند کسب کنند.

حاج اسماعیلی تصریح می کند: فروش مواد خام که عمدتا مربوط به نفت هست، در حال حاضر در بالاترین ظرفیت صورت می گیرد و اگر هم اصلاحات جدی و تعمیرات اساسی و انتقال تکنولوژی جهت جایگزینی ماشین ها و امکاناتی که در حوزه نفت استفاده می شود، صورت گیرد، به نظر من نبود بخش شخصی در کشور و صادرات غیرنفتی قابل توجه، باعث می شود به این نتیجه برسیم که 2.5 برابر کردن درآمد ناخالص کشور در یک دوره ریاست جمهوری غیرممکن باشد.

وی متذکر می شود: ما در حال حاضر چند برنامه ملی را داریم اجرا می کنیم و چشم انداز ما 1404 بوده که بتوانیم جزو کشورهای اول باشیم. ولی مسیر را به درستی نرفتیم، لیکن نتوانستیم بسترسازی درستی جهت توسعه اقتصاد در بخش شخصی صورت دهیم.

این کارشناس بازار کار تاکید می کند: بر این اساس، بعید است با ظرفیت های دولتی بتوانیم درآمد ناخالص را تا این اندازه زیاد کردن دهیم.

تجربه های تلخ را تکرار نکنیم

حاج اسماعیلی در ادامه با بیان این که باید به این صحبت ها به عنوان شعار تبلیغاتی توجه کرد، گفت: متاسفانه این رفتارها نوعی روند پوپولیستی هست. ما باید توجه کنیم که اقناع مردم و پاسخ گویی، از مسایلی است که افراد باید نسبت به آن تعهد داشته باشند، چون بدون ارائه برنامه نباید شعار مطرح شود.

وی افزود: من فکر می کنم اگر مردم به جای این که فارغ از برنامه های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی بخواهند به خود افراد در کشور توجه کنند و از افراد شاخص دیگری جهت رأی دادن پیروی کنند، یک اشتباه بسیار بزرگی است که می تواند آینده کشور را تحت تاثیر قرار دهد.

این کارشناس بازار کار تاکید کرد: شعارها حتما باید متکی بر برنامه باشد و در عین حال، کارشناسان به تشریح برنامه ها بپردازند که آیا این وعده ها عملیاتی خواهند شد.

حاج اسماعیلی متذکر شد: متاسفانه من بخش زیادی از این صحبت ها را شعار تبلیغاتی می دانم و خیلی ها هم توانسته اند افراد را با این شعارها محصور کنند و به دنبال خود بکشانند.

وی یادآور شد: ما یک تجربه تلخ را در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها داشتیم که متکی بر برنامه های پوپولیستی بود. حتما مردم باید از این تجربه تلخ درس بگیرند و نباید این تجربه دوباره در کشور تکرار شود.

واژه های کلیدی: یارانه | اقتصاد | برنامه | اقتصادی | اسماعیلی | بازار کار | یارانه نقدی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs